Czego możemy się obawiać trzymając czworonoga w domu?

Polacy w gruncie rzeczy lubią zwierzęta domowe – statystycznie ponad połowa z nas posiada w domu psa, kota lub inne zwierzę. Kochając swojego czworonożnego przyjaciela, możemy w zamian również przeżywać wiele radosnych chwil. Niestety czasem i nasi podopieczni chorują – bardzo niebezpieczne są choroby pasożytnicze zwierząt. Wiele z nich wywołuje u człowieka tzw. zoonozy, czyli choroby pochodzenia odzwierzęcego. Jak bardzo powinniśmy się ich obawiać?

Jakie choroby przenoszą zwierzęta?

Zoonozą możemy zarazić się nawet podczas zwykłej zabawy z naszym psiakiem czy kociakiem. Szczególnie dzieci podczas zabaw np. w piaskownicy są narażone na toksokarozę, chorobę wywoływaną przez glistę psią (Toxocara canis) oraz glistę kocią (Toxocara cati). Z połkniętych jaj, w dwunastnicy, rozwijają się larwy, przedostające się z krwią do różnych tkanek i narządów, powodując inwazję np. w wątrobie, oku czy nawet mózgu.
Inną bardzo niebezpieczną chorobą pasożytniczą jest bąblowcowica, wywoływana przez tasiemca jednojamowego (Echinococcus granulosus) występującego u psów. Nasz czworonóg, jeśli jest zakażony, posiada jaja tego tasiemca na sierści, pysku i języku. To powoduje, że nie tylko jego kuweta jest potencjalnym źródłem połknięcia jaj, ale często całe mieszkanie.

Konsekwencje rozwoju chorób

Skutki rozwoju tasiemca mogą być bardzo niebezpieczne – rozwinięta larwa tasiemca przenosi  się do wątroby, płuc lub innego narządu, gdzie wytwarza torbiel, która niewycięta chirurgicznie może spowodować wstrząs anafilaktyczny. Choroba jest tym bardziej niebezpieczna, że nie daje żadnych objawów przez wiele lat.


Kobiety w ciąży muszą szczególnie zważać na kocie towarzystwo. Zakażony kot wydala do środowiska oocysty, czyli jedną z form rozwojowych pierwotniaka Toxopasma gondii, którą można przez przypadek połknąć podczas czyszczenia kuwety. Objawami toksoplazmozy nabytej u ludzi to np. objawy grypopodobne, a także zapalenie mózgu i opon mózgowych. Jednak najniebezpieczniejsza jest toksoplazmoza wrodzona – choroba dziecka, występująca wskutek zakażenia ciężarnej matki. Charakterystyczne zmiany płodu to małogłowie, wodogłowie i zapalenie siatkówki lub naczyniówki oka. Towarzyszy jej często opóźnienie rozwoju umysłowego.

Jak zabezpieczyć się przed chorobami przenoszonymi przez pupili?

Niezwykle ważną kwestią w profilaktyce i zapobieganiu chorób odzwierzęcych jest zachowanie higieny. Częste mycie rąk pozwoli nas uchronić od często trudnych do zwalczania pasożytów. Poza tym, pierwszym co powinniśmy robić regularnie to dbanie o zdrowie naszych zwierzaków jest zabieranie ich do weterynarza i odpowiednio częste odrobaczanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *